dreveny sindel vyroba kysuce 3Dřevěné šindele představují produkt jednoho z tradičních řemesel - šindelářství. V minulosti byly šindele hojně využívány jako střešní krytina na všech druzích lidových staveb. V současnosti nacházejí uplatnění především při rekonstrukcích historických staveb nebo vytvoření tradičního dojmu zejména u rekreačních staveb.

Při výrobě šindelů je velmi důležitý výběr správného dřeva. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá dřevo pomalu rostoucích jehličnatých dřevin, jako je smrk, modřín nebo jedle.

V současnosti rozeznáváme podle typu výroby dva druhy šindelů :

  • štípaný - ručně vyráběný
  • řezaný - strojově vyráběný

Naše firma se zabývá právě ruční výrobou štípaných šindelů, které představují tradiční druh střešní krytiny, charakterizováné vyšší kvalitou a trvanlivostí.


dreveny sindel vyroba kysuce 5Co je štípaný šindel
Štípaný šindel je vyráběn ručně, štípání je tradičním původním způsobem výroby šindelů. Ruční výroba šindelů je poměrně náročná práce, ale vyšší náklady na výrobu jsou kompenzovány vyšší trvanlivostí, protože štípání nenarušuje strukturu dřeva. Takto vyhotovené šindele jsou kvalitnější a štípání zabezpečuje také menší nasákavost povrchu oproti šindelům řezaným. Jeho životnost může být až 60 a více let, což je trojnásobně více ve srovnání s životností řezaných šindelů.


Fotografie z procesu výroby šindelů:

View the embedded image gallery online at:
https://www.stipanysindel.cz/stipany-sindel#sigProId3c46786789